search
you are not logged in   |   login   |   sign up

Santos Tour Down Under   ›   2.UWT

Total prize money for this event: € 772.500,-
Stage/race
Prize money
Your winnings
Stage 1 - Tanunda › Tanunda
Date: 2020-01-21
Start time: 11:00 (01:30 CET)
Expected finish: 14:45 (05:15 CET)
Results
1BENNETT Sam€ 10.000,-
2PHILIPSEN Jasper€ 9.000,-
3BAŠKA Erik€ 8.000,-
4VIVIANI Elia€ 7.000,-
5GREIPEL André€ 6.000,-
6HALVORSEN Kristoffer€ 5.000,-
7EWAN Caleb€ 4.000,-
8SARREAU Marc€ 3.000,-
9WELSFORD Sam€ 2.000,-
10DAINESE Alberto€ 1.000,-
Leader GC
1BENNETT Sam€ 4.000,-
Leader points GC
1BENNETT Sam€ 2.000,-
Leader young rider GC
1PHILIPSEN Jasper€ 2.000,-
Leader climbers GC
1DRIZNERS Jarrad€ 2.000,-
Intermediate sprint 1
1IMPEY Daryl€ 1.500,-
Intermediate sprint 2
1DRIZNERS Jarrad€ 1.500,-
KOM sprint 1
1DRIZNERS Jarrad€ 500,-
KOM sprint 1
1ROSSKOPF Joey€ 500,-
€ 0,-
Stage 2 - Woodside › Stirling
Date: 2020-01-22
Start time: 11:00 (01:30 CET)
Expected finish: 14:23 (04:53 CET)
Results
1EWAN Caleb€ 10.000,-
2IMPEY Daryl€ 9.000,-
3HAAS Nathan€ 8.000,-
4PHILIPSEN Jasper€ 7.000,-
5FELLINE Fabio€ 6.000,-
6VENDRAME Andrea€ 5.000,-
7ROOSEN Timo€ 4.000,-
8SÁNCHEZ Luis León€ 3.000,-
9ULISSI Diego€ 2.000,-
10BENNETT George€ 1.000,-
Leader GC
1EWAN Caleb€ 4.000,-
Leader points GC
1PHILIPSEN Jasper€ 2.000,-
Leader young rider GC
1PHILIPSEN Jasper€ 2.000,-
Leader climbers GC
1ROSSKOPF Joey€ 2.000,-
KOM Sprint 1 (2) Quarry Road
1ROSSKOPF Joey€ 1.000,-
KOM Sprint 2 (2) Quarry Road
1ROSSKOPF Joey€ 1.000,-
Intermediate sprint 1 | Heathfield
1GOLDSTEIN Omer€ 1.500,-
Intermediate sprint 2 | Heathfield
1DE VREESE Laurens€ 1.500,-
€ 0,-
Stage 3 - Unley › Paracombe
Date: 2020-01-23
Start time: 11:00 (01:30 CET)
Expected finish: 14:27 (04:57 CET)
Results
1PORTE Richie€ 10.000,-
2POWER Robert€ 9.000,-
3YATES Simon€ 8.000,-
4DENNIS Rohan€ 7.000,-
5ULISSI Diego€ 6.000,-
6IMPEY Daryl€ 5.000,-
7VAN BAARLE Dylan€ 4.000,-
8GESCHKE Simon€ 3.000,-
9BENNETT George€ 2.000,-
10HAMILTON Lucas€ 1.000,-
Leader GC
1PORTE Richie€ 4.000,-
Leader points GC
1IMPEY Daryl€ 2.000,-
Leader young rider GC
1SIVAKOV Pavel€ 2.000,-
Leader climbers GC
1ROSSKOPF Joey€ 2.000,-
Intermediate sprint 1 | Inglewood
1SCOTSON Miles€ 1.500,-
Intermediate sprint 2 | Inglewood
1BOIVIN Guillaume€ 1.500,-
KOM Sprint (1) Torrens Hill
1PORTE Richie€ 1.500,-
€ 0,-
Stage 4 - Norwood › Murray Bridge
Date: 2020-01-24
Start time: 11:00 (01:30 CET)
Expected finish: 15:08 (05:38 CET)
Results
1EWAN Caleb€ 10.000,-
2BENNETT Sam€ 9.000,-
3PHILIPSEN Jasper€ 8.000,-
4GREIPEL André€ 7.000,-
5DAINESE Alberto€ 6.000,-
6LAAS Martin€ 5.000,-
7NIZZOLO Giacomo€ 4.000,-
8BAŠKA Erik€ 3.000,-
9SARREAU Marc€ 2.000,-
10MØRKØV Michael€ 1.000,-
Leader GC
1PORTE Richie€ 4.000,-
Leader points GC
1PHILIPSEN Jasper€ 2.000,-
Leader young rider GC
1SIVAKOV Pavel€ 2.000,-
Leader climbers GC
1ROSSKOPF Joey€ 2.000,-
Intermediate sprint 1 | Cudlee Creek
1PHILIPSEN Jasper€ 1.500,-
Intermediate sprint 2 | Williamstown
1PHILIPSEN Jasper€ 1.500,-
KOM Sprint (2) Lead Prospect Hill
1ROSSKOPF Joey€ 1.000,-
€ 0,-
Stage 5 - Glenelg › Victor Harbor
Date: 2020-01-25
Start time: 10:40 (01:10 CET)
Expected finish: 14:40 (05:10 CET)
Results
1NIZZOLO Giacomo€ 10.000,-
2CONSONNI Simone€ 9.000,-
3BENNETT Sam€ 8.000,-
4MØRKØV Michael€ 7.000,-
5PHILIPSEN Jasper€ 6.000,-
6GREIPEL André€ 5.000,-
7HALVORSEN Kristoffer€ 4.000,-
8EWAN Caleb€ 3.000,-
9FELLINE Fabio€ 2.000,-
10IMPEY Daryl€ 1.000,-
Leader GC
1IMPEY Daryl€ 4.000,-
Leader points GC
1PHILIPSEN Jasper€ 2.000,-
Leader young rider GC
1SIVAKOV Pavel€ 2.000,-
Leader climbers GC
1ROSSKOPF Joey€ 2.000,-
Intermediate sprint | McLaren Flat
1PEDERSEN Mads€ 1.500,-
Intermediate sprint | Meadows
1IMPEY Daryl€ 1.500,-
KOM Sprint (2) Kerby Hill
1PORTE Richie€ 1.000,-
€ 0,-
Stage 6 - McLaren Vale › Willunga Hill
Date: 2020-01-26
Start time: 10:40 (01:10 CET)
Expected finish: 14:28 (04:58 CET)
Results
1HOLMES Matthew€ 10.000,-
2PORTE Richie€ 9.000,-
3BOARO Manuele€ 8.000,-
4ARMIRAIL Bruno€ 7.000,-
5STORER Michael€ 6.000,-
6ULISSI Diego€ 5.000,-
7GESCHKE Simon€ 4.000,-
8DENNIS Rohan€ 3.000,-
9VAN BAARLE Dylan€ 2.000,-
10YATES Simon€ 1.000,-
Final GC
1PORTE Richie€ 50.000,-
2ULISSI Diego€ 45.000,-
3GESCHKE Simon€ 40.000,-
4DENNIS Rohan€ 35.000,-
5VAN BAARLE Dylan€ 30.000,-
6IMPEY Daryl€ 25.000,-
7YATES Simon€ 20.000,-
8BENNETT George€ 15.000,-
9HAMILTON Lucas€ 10.000,-
10PERNSTEINER Hermann€ 5.000,-
Final points GC
1PHILIPSEN Jasper€ 10.000,-
2IMPEY Daryl€ 8.000,-
3EWAN Caleb€ 6.000,-
4BENNETT Sam€ 4.000,-
5GREIPEL André€ 2.000,-
Final young rider GC
1SIVAKOV Pavel€ 10.000,-
2BUITRAGO Santiago€ 8.000,-
3DRIZNERS Jarrad€ 6.000,-
4STORK Florian€ 4.000,-
5STORER Michael€ 2.000,-
Final climbers GC
1ROSSKOPF Joey€ 10.000,-
2PORTE Richie€ 8.000,-
3ARMIRAIL Bruno€ 6.000,-
4HOLMES Matthew€ 4.000,-
5BOARO Manuele€ 2.000,-
Intermediate sprint 1 | Snapper Point
1GREIPEL André€ 1.500,-
Intermediate sprint 2 | Snapper Point
1WELSFORD Sam€ 1.500,-
KOM Sprint 1 (1) Willunga Hill
1ROSSKOPF Joey€ 1.500,-
KOM Sprint 2 (1) Willunga Hill
1HOLMES Matthew€ 1.500,-
€ 0,-